Nar Ayıklamanın Püf Noktası

nar-

Nar ayıklama zahmetinden kurtulmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. 

Öncelikle nar suyu lekesi zor çıktığından dolayı eski bir tshirt ya da koyu renkli bir mutfak önlüğü giymenizi tavsiye ediyorum. Kesme tahtası leke olacağından plastik kesme tahtası kullanabilirsiniz. Narı kesip açtıktan sonra büyük bir kaseye koyacağız. Bu işlemleri yaparken lavaboya yakın yerde çalışmanızı öneririm.

nar-1

2 Narın arka kısmını keskin bir bıçakla kesiyoruz. Daha sonra kesme tahtası üzerine yerleştiriyoruz. Üstteki resimde gördüğünüz gibi taç gibi görünüyor.

nar-2

Narın tepe (taç) kısmını keskin sivri bir bıçakla kesiyoruz.

nar-3

4 Yukarıdan aşağıya doğru keskin bir bıçakla narın kabuk kısmının üstüne hafifçe çizikler atıyoruz, yaklaşık 6 kesim yapmamız yeterli olur. Nar tanelerine zarar vermemek için yumuşak kısımlara dikkat etmemiz gerekiyor.

nar-4

Hafifçe parmaklarımızı kullanarak narı açıyoruz. Eğer 6 kesim yaptıysanız, 6 bölüm olacak şekilde narı açmaya devam ediyoruz. Narı açarken boşta olan taneler döküleceğinden geniş kapta çalışmanızı öneririm.

nar-5

6 İçi su dolu geniş bir kap alıyoruz. Parmaklarımızın yardımıyla suyun içinde nar tanelerini ayıklıyoruz. Böylelikle nar suyu ve tanesi fırlamıyor ve nar tanelerinin zar kısmından rahatça ayrılmasını sağlıyor. Nar taneleri dipte, narın içindeki zarlar da yukarıda kalıyor. Küçük bir süzgeç yardımıyla zarları topladıktan sonra süzgeç yardımıyla nar tanelerini süzüyoruz. Hemen yemek istemiyorsanız 3-4 gün boyunca hava geçirmez bir kapta buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

Paylaşın ve tadını çıkarın

    <- Önceki | Sonraki ->